مفاهیم توسعه پایدار و مولفه های آن
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: توسعه پایدار ،محیط زیست

توسعه در مفاهیم اولیه بیشتر بر جنبه اقتصادی آن تأگید داشت. رشد بی چون و چرای این جنبه از توسعه موجب بروز اختلافهای شدید در جنبه های گوناگون گردید. بخصوص در کشورهای جهان سوم نه تنها موجب توسعه نشد بلکه موجب عقب ماندگی و نابرابری بیشتربین مردم آن کشورها و ایجاد و تشدید فاصله بین آن کشورها و کشورهای به اصطلاح توسعه یافته غربی شد.


 
آموزش و پرورش و انگیزش تحصیلی در دانش آموزان
ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: انگیزش تحصیلی ،دانش آموزان

انگیزش امروزه یکی از مسایل مهم در نظام آموزشی و پرورشی بیشتر کشورهاست. دوام یک سازمان به میزان کوشش افراد و انگیزش آنها بستگی دارد. مطالعه در زمینه انگیزش، ما را بسوی چرایی رفتارهای انسانها رهنمون می سازد. تقریباً تمام کارهایی که معلمان در کلاس انجام می دهند اثر انگیزشی بر روی دانش آموزان دارد، آنها نیز به فراخور خود و موقعیتشان واکنش نشان می دهند.


 
بررسی رابطه بین بهداشت روانی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر نوجوان شهرستان
ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بهداشت ،روانی ،پیشرفت تحصیلی

بهداشت روانی   در اصل حفظ و ارتقا سلامت است یعنی کمک به وضعیت کامل بهتر زیستی جسمی روانی و اجتماعی نه صرفاً نبودن بیماری یا ناتوانی بهداشت روانی بر پیشگیری مبتنی است و پیشگیری عبارت از بوجود آوردن عواملی که مکمل زندگی سالم   و نرمال است  بعلاوه درمان اختلالات جزئی رفتار به منظور جلوگیری از بیماریهای شدید روانی از انجا که اساس سلامت روان  آدمی در طی دوران کودکی و نوجوانی پی ریزی می شود سلامت روان کودک و نوجوان و عوامل موثر در تامین آن شایان توجه و اهمیت فوق العاده است امروزه روان شناسی روابط متقابل سلامت تن و روان را مورد تأیید قرار میدهد به این معنی که داشتن روان سالم مستلزم بدنی سالم و لازمه بدن سالم نیز برخورداری از روانی سالم است از این رو تردیدی نیست که سلامت جسمانی کودک و نوجوان در سلامت روانی او نقش مهم دارد اما این تنها عامل موثر نیست پژوهشها و یافته های روان شناسان  و درمانگران نشان میدهد که عوامل دیگری از جمله عوامل اجتماعی و فرهنگی (خانواده مدرسه) نیز  در تامین سلامت روانی تأثیری بس مهم و غیر قابل انکار دارد .


 
نقش تربیت بدنی در کاهش رفتارهای نامطلوب اجتماعی و افت تحصیلی دانش آموزان
ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: تربیت ،تربیت بدنی ،ورزش ،پرورش

    تربیت در لغت به معنای پروراندن و پرورش دادن و بدن به معنای جسم و کالبد تشکیل دهنده هر موجود بالاخص انسان می باشد. تربیت بدنی یعنی پرورش بدن بوسیله ورزشهای گوناگون و یا تربیت بدنی یعنی مجموعه فعالیتهایی که اگر متناسب با ویژگیهای سنی انجام شود. فرد را برای یادگیری مهارتهای مختلف ورزشی آماده می سازد.


 
تفکّر و اندیشه ورزی: کارکردها و موانع
ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: تفکر ،اندیشه ،اسلام ،تعقل

در این نوشتار پس از بررسی معنی و مفهوم تفکر و اندیشه ورزی در لغت و قرآن کریم ، به تمایز آن با تعقل و طبقه بندی تفکر از دو دیدگاه قرآن کریم و روان شناسان پرداخته شده است. همچنین به موانع و کارکردهای آن نیز اشاره شده است. در پایان مقاله به این نتیجه رسیده است که تفکر در کلی امور آفرینش همانگونه که خداوند کریم در قرآن مجید سفارش می کند، بر همگان توصیه می شود و برای رسیدن به کمال، تفکر و اندیشه ورزی باید همراه با ذکر خدا باشد.


 
خورشید در قرآن
ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: خورشید ،آیه ،قرآن ،هسته

حجم خورشید یک میلیون و سیصـد هـزار برابر زمیـن،وزن آن دو میلـیـارد مـیلـیارد  میلیارد تن،حرارتش شش هزار درجه است.

منشا گرمای خورشید واکنش های هسته ای است. خورشید دارای حرکت ظاهری،یومی،سالیانه وحرکت واقعی است.

خورشید در جای خود در حرکت است و هر 27تا28 روز دور خود می گردد و البته حرکت دیگر آن حرکت در کهکشان راه شیری است که با سرعت 900000 کیلو متر در ساعت حرکت در آن در حرکت است و 225 یا 250 میلیون سال طول می کشد تا آن را طی کند


 
ارزشیابی کیفی، تفاوتها و تشابهات با دیگر انواع ارزشیابی
ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ارزشیابی ،ارزشیابی تکوینی ،آموزش ،علوم تربیتی

حوزه ارزشیابی حوزه ایی نسبتاً جدید بوده و کارهای تحقیقاتی بسیار کمی نسبت به سایر حوزه های علوم تربیتی درآن صورت گرفته است. این حوزه شامل سه دوره بوده است.  دوره اول دوره رشدکند و سنگین بود و دوره دوم دوره فعالیت بوده است و امروزه که دوره سوم آن می باشد ارزشیابی آموزشی بعنوان یک رشته مجزا و علمی شناخته شده است.


 
راهکارهای شناسایی و درمان اختلالات یادگیری ریاضیات
ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مقاله ،اختلالات ،اختلالات ریاضی ،راهکارهای شناسایی و درمان اختلالات یادگیری

اختلال یادگیری در کسانی است که تفاوت فاحشی بین هوش بالقوه آنان و عملکرد شان در زمینه یادگیری وجود دارد . تفاوت ناشی از عقب ماندگی ذهنی ،  فقر فرهنگی و آموزشی ، تاخیر رشدی  و نابهنجاری های رفتاری و ... نمی باشد . مشکل اصلی این افراد ضعف شدید تحصیلی در زمینه های خواندن ، نوشتن ، ریاضیات یا بیان نوشتاری است. در زمینه مهارت های ریاضی
( شناخت شکل نوشتاری اعداد ، ارزش اعداد ، درک یا انجام عملیات ریاضی و ... ) دچار مشکل شوند .